Sepetim 0,00 TL (0)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Bir pırlantanın biçimi, pırlantanın yukarıdan bakıldığında görüldüğü şekli ifade eder. Her pırlanta biçiminin farklı bir özelliği olsa da, temelde bu konuda seçim kişinin zevkine bağlıdır. Yüzüğü kullanacak kişinin el ve parmak şeklini de göz önünde bulundurarak, en fazla yakışacağını düşündüğünüz biçimi seçmenizi tavsiye ederiz. Fakat genel bir fikre sahip olmak istiyorsanız, yuvarlak kesimin tüm dünyada en yaygın ve en değerli kesim biçimi olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz.

Gelin, pırlanta biçimlerine bir göz atalım:

YUVARLAK

Yuvarlak kesim pırlanta, dünya çapında en fazla beğenilen, en yaygın kullanılan ve hakkında en fazla araştırma yapılan bırlanta biçimidir. Pırlanta kesim ustaları uzun yıllardan beri; ateş kıvılcımını ve ışığı en iyi şekilde yansıtmak ve bunu arttırmak için yuvarlak pırlanta üzerinde çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmalarını matematik teoriler ile desteklemiş ve geliştirmişlerdir.  En fazla tercih edilmesinin yanı sıra, yuvarlak kesim bir pırlantayı seçmek, size neredeyse sınırsız renk, berraklık ve kesim kalitesi opsiyonu sunarak tam istediğiniz ışıltıyı bulmanızı kolaylaştıracaktır.  Sınırsız bir kategori çeşitliliği sunan yuvarlak kesim pırlanta, seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk tercihlerden biri olmalı. Klasikten vazgeçemem, stil benim için her şey diyenlere!


PRENSES

Yuvarlak kesimden sonra en çok tercih edilen prenses kesim pırlantanın, kare ya da kareye benzer bir şekli var. Yuvarlak kesimin yumuşak hatlarının aksine, prenses kesim pırlanta köşeli ve keskin hatlara sahip; farklı bir görüntüsü ve ilgi çekici bir ışıltısı var. Prenses kesim pırlantayı tercih ettiyseniz J ve ya daha düşük renklerden birini seçtiğiniz takdirde pırlantanın kenarlarında sarıya yakın bir renk oluşabileceğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Işıltısız bir dünyada yaşayamıyorsanız, prenses kesim size çok yakışacak!

 

BAGET

Baget kesimin en belirleyici özelliği tabla kenarlarının katmanlı bir biçimde kesilmiş olmasıdır. Kenar taşı olarak ya da üç - beş taşlı alyanslarda sıklıkla kullanılır. Baget pırlantayı, farklı ışıltısı ve etkileyici kesimiyle yuvarlak'dan sonra çok tercih edilen pırlanta biçimleri arasında sayabiliriz. Keskin köşeleri ile kare ay da kareye çok yakın bir görünüme sahiptir. Keskin köşeler ışığı çok iyi yansıtır. Klasik biçim bir baget için  genişlik-uzunluk oranının 1.30 - 1.40 arasında olmasına dikkat edilmelidir. Fantezi takılardan vazgeçemeyenlerdenseniz, kesinlikle baget biçim bir pırlanta seçmelisiniz!

 

 ASSHER

Assher ve baget kesim pırlantanın biçimleri birbirlerine çok yakındır ve aralarındaki tek fark Assher kesimin kare olması. Bu yüzden eğer gerçekten bir assher kesim pırlantaya sahip olmak istiyorsanız pırlantanın genişlik - uzunluk oranının 1.00 ile 1.05 arasında olmasına dikkat etmelisiniz. 1.05 üzerinde her hangi bir oran seçecek olursanız pırlantanız biçimi baget olacaktır. Eğer sıradışı bir pırlanta sahibi olmak istiyorsanız, Assher biçim tam size göre!

 

MARKİZ

Markiz kesim pırlanta için karat ağırlığı olarak bakıldığında en büyük ve şık görünümü veren pırlantalardan biridir diyebiliriz. Uzunluk ve genişlik oranı 1.75 ile 2.25 arasında olan bu pırlanta biçimi, özellikle yuvarlak ya da damla kesim iki pırlanta arasında çok etkileyici bir görünüm sağlar. Parmaklarınızı daha zarif gösterecek olan markiz kesim pırlanta, zarafet ve şıklığından taviz vermeyenler için ideal!

 

OVAL

Oval kesim pırlantanın biçimi yuvarlak kesim pırlantaya çok yakındır. Kullandığınızda parmağınıza uzun ve nazik bir görüntü veren oval kesim pırlanta, en az yuvarlak kesim pırlanta kadar ışıl ışıl bir görünüme sahip. Uzunluk ve genişlik oranı ise 1.33 ile 1.66 arasında. Sade ve zevkli görünmek istiyorsanız, oval kesim pırlantadan etkileneceksini!

 

DAMLA

Yüzükten ziyade, daha çok küpe ve diğer takılarda görebileceğiniz damla kesim pırlanta, adından da anlaşılabileceği gibi damla şeklinde çok çekici alternatiflerden biri. Uzunluk ve genişlik oranı 1.45 ile 1.75 arasında olan damla kesim pırlanta, yüzük seçiminizde farklı bir tercih olabilir. Değişimi ve değişikliği seviyorsanız, damla kesim pırlanta güzelliğinize güzellik katmaya hazır!

 

KALP

Farklı bir kesim stiline sahip olan kalp kesim pırlanta, pek çok kişinin tercihi. Gerçek bir kalp görüntüsü sunan kalp kesim pırlantanın, şeklini tam olarak koruyabilmesi için oranlarının gerçekten tutarlı tutulması gerekli. Uzunluk - genişlik oranı 0.90 ile 1.10 arasında tutulduğunda inanılmaz görüntüsüyle sizleri büyüleyecek olan kalp kesim pırlanta; sevgisini hem sözleriyle hem de pırıl pırıl bir yüzükle anlatmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olmalı!

 

CUSHION (YASTIK)

Yastık biçim pırlanta, yuvarlatılmış köşeleri ve büyük tablaları ile pek çok pırlanta biçimine göre ışıltıyı daha görkemli hale getirirler. Etkileyici biçimleriyle berraklığı öne çıkaran yastık biçim pırlantanın, uzun yıllardır en fazla sevilen pırlanta biçimlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kare şekline yakın bir pırlanta istiyorsanız 1.00 ile 1.05 oranları arasında, dikdörtgen şekilli bir pırlanta istiyorsanız ise 1.15'den büyük oranı olan  pırlantayı tercih etmelisiniz. Hem parlak, hem görkemli bu pırlanta ile etrafınızdaki herkesin gözleri üzerinizde olacak!