Sepetim 0,00 TL (0)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Bir pırlantanın kesim kalitesini belirleyebilmek için öncelikle optik bir ölçüm cihazıyla pırlantanın üç boyutlu bir incelemesi yapılır. İncelemenin sonuçlarına göre ölçülerin birbirlerine olan oranları ve köşelerin açıları saptanır. Bu iki veri arasındaki ilişki göz önüne alınarak, ışığın pırlanta içerisinde nasıl kırıldığı ve pırlantanın ışıltı derecesi hakkında bilgiler elde edilir. Pırlantanın kesim kalitesi, pırıltısını önemli ölçüde etkiler. Yani bir pırlanta ne kadar iyi kesildiyse, ışıltısı da o kadar güzel olur.
Pırlantayı değerlendirdiğimiz kriterler arasında en önemlisi kesimdir. Kesim kalitesi pırlantanın güzelliğini önemli ölçüde etkiler. Belirlenen kesim oranlarına göre biçimlendirilen pırlantalar, “kıvılcım” diye adlandırılan ışıltının ne kadar iyi parlayacağını belirtirler. Eğer bir pırlanta; çok sığ ya da çok derin kesilmişse ışığı istenildiği gibi yansıtamaz, ışıltısını koruyamaz ve güzelliğini kaybeder. 

Size en uygun kesim kalitesine karar verebilmeniz için seçeneklere göz atalım;
İdeal: En fazla kullanılan kesim biçimidir. Neredeyse üzerine yansıyan ışığın tümünü yansıtabilir ve ışıltısıyla göz kamaştırır. Varolan pırlantaların sadece %5’i bu gruba girer.
Çok iyi: Çok iyi kesim de bir çok kişi tarafından tercih edilen bir kesimdir. İdeal kesim pırlantaya yakın özellikler sunar. Fiyat konusunda ideal kesimden biraz daha uygundur.
İyi: Hem ekonomik hem de ışığı iyi yansıtabilen parıl parıl bir pırlanta istiyorsanız, tercihinizi iyi kesim pırlantadan yana kullanmalısınız.
Vasat: Diğer pırlanta kesimleri kadar ışıltılı olmasa da, kalitesinden ödün vermeyen bir kesim şeklidir.