Sepetim 0,00 TL (0)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Doğru pırlantayı seçmek
Pırlanta seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çoğumuzun pırlanta ile ilk tanışması, özel bir gün ya da herhangi bir kutlama nedeniyle olmuştur. Şekline, kesimine, parlaklığına karar vermek; pırlantayla yeni tanışmış bir kişi için gerçekten zor gibi görünebilir ama bir pırlantanın kalitesini belirleyen özellikler anlaşılması kolay, basit bir kaç kriterden ibarettir. Hazinem’in Pırlanta Eğitimi sayfasıyla sadece birkaç dakika içinde hayalinizdeki pırlantayı bulmak artık çok kolay. Pırlanta hakkında merak ettiğiniz her şey burada!

Pırlanta Biçim
Başlıktan da anlaşılabileceği gibi, pırlantanın yukarıdan bakıldığında görüldüğü biçimi ifade eder. Her pırlanta biçiminin farklı bir özelliği olsa da, temelde bu konuda seçim kişinin zevkine kalmaktadır. Tüm dünyada yuvarlak kesim en yaygın ve en değerli kesim biçimi olarak kabul edilmektedir.

Pırlanta Berraklık
Hemen bütün pırlantalar içlerinde ufak kusurlar bulundurur. Bu kusurlardan en azına sahip olan pırlantalar, en kaliteli olanlarıdır.

Pırlanta Kesim
Bir pırlantanın kesim kalitesini belirleyebilmek için öncelikle optik bir ölçüm cihazıyla pırlantanın üç boyutlu bir incelemesi yapılır. İncelemenin sonuçlarına göre ölçülerin birbirlerine olan oranları ve köşelerin açıları saptanır. Bu iki veri arasındaki ilişki göz önüne alınarak, ışığın pırlanta içerisinde nasıl kırıldığı ve pırlantanın ışıltı derecesi hakkında bilgiler elde edilir. Pırlantanın kesim kalitesi, pırıltısını önemli ölçüde etkiler. Yani bir pırlanta ne kadar iyi kesildiyse, ışıltısı da o kadar güzel olur.

Pırlanta Biçim
Karat ağırlığı, pırlantanın ağırlığını ifade eder ve pırlantanın değeri karat ağırlığıyla orantılı olarak artar. 1 karat yaklaşık 200 miligramdır. Karat ağırlığına karar verirken bilmemiz gereken en önemli şey, bu ölçütün pırlantanın büyüklüğüyle değil ağırlığıyla ilgili olduğudur. Dolayısıyla, pırlanta alırken en büyük pırlantanın en değerlisi olduğunu düşünmemelisiniz. Biçim, berraklık, kesim ve renk faktörlerini göz önünde bulundurmalı ve ona göre karar vermelisiniz.